Korjattu lintusäätiedote 5.10.2017

Yleistä lintuharrastuksesta

Valvojat: Deattan, Jared, admin

RaimoSeppälä
Viestit: 296
Liittynyt: 26 Helmi 2015, 09:29

Korjattu lintusäätiedote 5.10.2017

Viesti Kirjoittaja RaimoSeppälä » 05 Loka 2017, 08:26

Tiedoksi. Edellisessä oli väärät päivät.
t. Raimo Seppälä
--------
Hei


Illalla lähettämääni viestiin tulivat vahingossa väärät päivät. Korjattu versio:



Vaikka, muutto on patoutunut viime päivinä, niin tyypilliseen tapaan kauempaa idästä lähtenyt sorsa- ja tundrahanhimuutto jatkoi menoaan ja nimenomaan sivutuulen vuoksi ajautui maanantaina näkyville Uudellamaalla. Tästä yöstä alkaen muutto pääsee yleisesti purkautumaan taas, mutta ei ihan kertarysäyksellä, sillä haitalliset kuurosateet ja ajoittaiset paksut alapilvilautat ovat seuranamme koko loppuviikon hidastaen lintujen lähtöä. Kuitenkin perjantaina on jo pohjoisenpuoleista tuulta, mikä voisi laittaa loput kurjet ja sepelkyyhkyjen päämuuton liikkeelle.

to: Pieni matalapaineen osakeskus liikkuu päivän kuluessa Hangon seudulta idemmäs. Aamulla heikkoa-kohtalaista, merellä navakkaa, etelänpuoleista tuulta, joka päivän kuluessa heikkenee ja ainakin lännessä kääntyy pohjoisen puolelle. Pilvisyys on melko runsasta ja etenkin merellä ja rannikolla tulee yleisesti ravakoita kuuroja. Alapilvet ja kuurot, sekä sisämaassa aamusumu, haittaavat muuttoa. Etelä-Suomesta ainakin yrittää lähteä aamulla pitkin rannikkoa suuri pikkulintumassa. Myös arktikaa ja sorsia voi mennä, samoin kuurojen ulkopuolella iltapäivällä haukkoja, jos vain on vähänkin selkeitä reikiä pilvien välissä; yömuuton jäljiltä on myös paljon pudokkaita.

pe: Enimmäkseen on heikkoa pohjoisenpuoleista tuulta ja pilvistä-puolipilvistä sekä vähemmän kuuroja kuin torstaina. Selvästi parempi muuttosää vallitsee kaikille menijöille, etenkin kurjille, sepelkyyhkyille ja petolinnuille kuin torstaina. Myös pikkulintuja voi muuttaa enemmän mutta ne eivät kasaudu niin vahvasti rannikolle kuin torstaina. Mahdollisena pysäyttäjänä on sumu tai sumupilvi etenkin aamulla.

la: Heikkotuulinen, verraten pilvinen ja mahdollisesti ajoittain sateinen matalapainesää jatkuu.

terv.
Jarmo K