Tiedoksi.
t. Raimo Seppälä
--------------
Hei
Sulkukorkeapaine ja kuuma harvinaisuusputki ovat luhistumassa kasaan huomenna (lievästi jo tänään idästä käsin), kun lännestä tulee kylmä rintama, jota seuraa reipas, huomisen aikana voimistuva pohjoisvirtaus Selkä- ja Itämerelle, ylihuomenna vähän heikompana Suomenlahdellekin. Arktinen muutto tulppaantuu tai ainakin siirtyy eteläiselle reitille pois meidän näkyvistä huomisesta iltapäivästä alkaen. Valkoposkihanhen kova muutto on parhaillaan käynnissä, ja ne saattavat ehtiä muuttaa suurin määrin pohjoisvirtauksen alta pois seuraavan vuorokauden aikana. Lähivuorokausi on myös viimeinen yö ja päivä hyvälle harvinaisuusvirtaukselle. Toki maastosta voi löytyä vielä lintuja, jotka ovat tulleet jo aikaisemmin. Huomisen jälkeen sää ei suosi suurien arktikapurkausten syntyä.
to: Heikkoa tai kohtalaista idän-pohjoisenpuoleista tuulta, vaihtelevaa pilvisyyttä ja päivällä monin paikoin ukkoskuuroja. Merellä voi olla sumua aamulla. Sisämaassa vielä paikoin hellettä. Hyvät termiikit vallitsevat harvinaisille kaartelumuuttajille, ja arktika voi olla hyvää vielä aamupuolella (jos ei ole sumua), sitten vaikeutuu.
pe: Aamulla heikkoa-kohtalaista, sen jälkeen kohtalaista-navakkaa pohjoisenpuoleista tuulta, selkenevää ja hyvä retkisää mutta melko huono muuttosää. Vastatuuli tosin voi pudottaa arktisia kahlaajia näkyviin matalalle, mutta niiden päämuutto on vielä edessäpäin. Viileämpää kuin huomenna.
la: Verraten selkeää, aamulla kohtalaista-navakkaa pohjoistuulta, joka hiljalleen heikkenee iltaa kohti. Arktika ajautuu Viroon tai ei vieläkään mene.
su-ti, arvio: Vahva sulkukorkeapaine asettuu lännestä taas Suomen ylle. Virtaus on koillisen puolelta, tai heikkoa, sää selkeää mutta ei niin lämmintä kuin tämä edeltävä jakso, eikä virtaus kovin hyvin suosi arktikaa tai harvinaisuuksien tuloa, mutta tilanne paranee vähitellen.
terv.
Jarmo K
Lintusäätiedote 16.5.2018
Valvojat: Deattan, Jared, admin